Julkaistu 

Pro Höytiäiselle Antti-tunnustus juhlavuonna

Puheenjohtaja Kirsi Karhio otti Antti-patsaan vastaan yhdistyksen kotijärven rantamaisemissa. Suvi Palosaari Puheenjohtaja Kirsi Karhio otti Antti-patsaan vastaan yhdistyksen kotijärven rantamaisemissa.

Pohjois-Karjalan Paikallislehdet Oy:n lehdet Outokummun Seutu ja Pielisjokiseutu myönsivät tämän vuoden Antti-patsaan järviyhdistys Pro Höytiäiselle.

Perinteisesti Höytiäisestä puhuttaessa muistetaan usein järven poikkeuksellinen historia ja järvenlaskijat. Antti-tunnustuksella halutaankin muistaa järven nostajia, jotka tällä vuosikymmenellä alkaneella toiminnalla ovat tuoneet maakunnassa Pielisen ja Pyhäselän varjoon jääneen Höytiäisen laajempaan tietoisuuteen.

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

Höytiäisen laskusta tuli tänä vuonna kuluneeksi 160 vuotta, joka näkyi vahvasti myös järviyhdistyksen toiminnassa.

Antti-tunnustuksen otti vastaan Lomakeskus Huhmarissa pidetyssä tilaisuudessa Pro Höytiäisen puheenjohtaja Kirsi Karhio.

Ensimmäisen suomenkielisen sanomalehden, Suomenkielisten Tieto-Sanomien julkaisija, pappi ja kirjallisuusmies Antti Lizeliuksen (1708-1795) elämäntyötä kunnioittava patsas jaetaan vuosittain valtakunnallisella, alueellisella kuin paikallisellakin tasolla.

Maakunnallisen Antti-tunnustuksen sai tänä vuonna Pohjois-Karjalan Eläkeliiton vuosikymmeniä ylläpitämä Toukosiunaus-perinne. Valtakunnallisen Antti-patsaan sai vaatevalmistaja Tam-Silk Oy, joka tuli tunnetuksi näkyvästä kampanjoinnistaan kotimaisen työn puolesta yhteistyössä paikallislehdistön kanssa.
Tam-Silk osallistui elokuussa 2019 Ikean ja Finlaysonin nokitteluun vastuullisuudesta vetoamalla vahvasti kotimaisen tuotannon puolesta. Tam-Silk teki tämän paikallislehti Kangasalan Sanomien etusivun ilmoituksella 21. elokuuta.

Kommentoi

Hae sivuilta